24 Haziran 2015 Çarşamba

***GEZİ-AŞIKLAR ŞELALESİ-DİKİLİ***NEBİLER KÖYÜ- AŞIKLAR ŞELALESİ

Geçen sene yapmıştık aslında bu geziyi ama ben blog yazmaya başlayınca sizinle burayı paylaşmadan edemedim.
Şelalenin çok güzelde bir hikayesi var aslında Bir rivayete göre, peri padişahının kızı Sümeyra, civar köylerden Yörük Ali'ye gönlünü kaptırır. Yörük Ali de Sümeyra'ya. Ne var ki peri padişahı kızını bir ölümlüye vermek istemez ve bu aşka izin vermez. İki aşık çaresiz kalır. Nebiler vadisindeki koca çınarın altında hergün gizlice buluşur, hasret giderirler .Sonrada birbirilerine sarılır saatlerce ağlaşırlar.Bunu öğrenen peri padişahı bu aşka son vermek için askerleri ile birlikde aşıkların peşine düşer. Amacı Yörük Ali'yi öldürmektir. Tam onları yakalamak üzereyken koca çınar yarılır ve aşıkları içine alır. Bu mucize karşısında peri padişahı insafa gelir. Ancak aşıklar aşklarının sonsuza kadar sürmesi için tanrıya dua ederler. Tanrıda onları kayalıklardan akan bir şelaleye çevirir. 

Aşkları sonsuza kadar sürer. Kızını sonsuza kadar kaybeden peri padişahı şelalenin yukarısındaki mağaraya çekilir, gözyaşları döker. Ağlama seslerini duyan çevre sakinleri mağaraya Ağlayan Mağara adını verir. 

Ulaşımı çok basit Dikili Ayvalık yolu üzerinden Nebiler köyü tabelasına döndüğünüzde 7 Km yol alıyorsunuz ve sonra eşşiz bir güzellik sizi karşılıyor.
Gittiğinizde asla pişman olmayacaksınız ve hatta benim gibi dönmek bile istemeyeceksiniz.:)
pikniğinizi şelale kenarında yapıp daha sonra uzun uzun yürüyüşler yapabileceğiniz bir ortam yaratılmış.
Ayrıca uzun zamanınız yoksa ve sadece o yoldan geçiyorsanız da uğrayın çünkü kahvaltıları ve sıcak şarabıyla da ünlü bir restoranı var içinde ..

Şimdiden hepinize iyi gezmeler... Yolunuz bir gün Aşıklar Şelalesine düşerse beni de hatırlamayı unutmayın.... Hiç yorum yok:

Yorum Gönder