6 Nisan 2018 Cuma

MUSTAFA ATA'NIN ANNE SÜTÜNÜ BIRAKMA SÜRECİ


Herkese merhabalar
Uzun zamandır bana sorulan ama bir türlü yazamadığım '' Memeden Kesme'' yazımı sonunda yazabildim.
Mustafa Ata doğumdan sonra ilk 6 ay sadece anne sütüyle besledim. Devamında da ek gıda ve anne sütü şeklinde devam etti. Hasta ve diş çıkarmadığı dönemleri saymazsak yemek konusunda da çok sıkıntı yaşamadık. 
Ama uyku konusunda 18 aya kadar tam bir istikrar sağlayamadım. Sadece emerek uykuya dalan bir çocuktu. Ben hiçbir şekilde ayağımda yada kucağımda sallamadım. Akşam 9 gibi gece uykusuna yatıyor. Gece 4 kere falan kalkıyordu. Ta ki aralık 2017 Aralığa kadar.
Ata 18 aya geldikten sonra memeye daha çok düşkün, yemek yemek istemeyen sadece emmek isteyen ve geceleri saat başı ağlayarak kalkan bir çocuk haline dönüştü.
Ben ilk başlarda bunun altında başka şeyler aradım. Acaba diş mi çıkarıyor, gece terörümü yaşıyor, bir yerimi ağrıyor diye sürekli kendimi avuturken aslında hiç bir şey olmadığını sadece bana bağımlılığının arttığını ve sürekli orada olup olmadığımı kontrol ettiğini fark ettim.
Derken Aralık ayı sonunda ailece bağırsak enfeksiyonu geçirdik. Tabi ki bebek olduğu için en  çok etkilenen Mustafa Ata oldu. 
Benimde rahatsızlanmam ile birlikte işler içinden çıkılmaz bir hal aldı. Midem bulanıyor istifra etmeye çalışıyorum o arada Ata beni emmek istiyordu. Ve ben git gide daha da halsizleşiyorum. Eşimde hasta olduğu için bana yardım edemiyordu. Böylelikle yeni yıla girdik.
Herşey yoluna girdi iyileştik...
4 Ocak 2018 günü eşim nöbetçiydi. 
Ve gece boyunca Mustafa Ata 10 dakika da bir kalktı emmek istedi.Bazen emdi bazen kucağıma aldım uyudu, yerine yatırınca yeniden uyandı derken sabahı sabah ettik.
Benim kahvaltı hazırlamaya dermanım yoktu. Eşim geldi sana ne oldu dedi. Olanları anlattım zaten son bir aydır yaşananların tek şahidi oydu. Ben Ata'yı memeden ayırmak istiyorum dedim. Sadece sen bilirsin dedi. Sabah kahvaltıdan önce son kez emzirdim, kahvaltısını  da yarım yamalak yaptı ve 5 Ocak 2018 günü bir daha emzirmedim.
Bir kere anne meme dedi. Beni anladığını bildiğim için annecim artık anneden değil sütünü bardaktan içececeksin dedim. Bardakta süt verdim tabi ki redetti 😂
Gündüz dışarı çıktığımız için araba da uyudu aaa ne kolay oldu derken.
9 da gece uykusuna yatırmak için odaya götürdüm ve meme istedi yine ona annecim süt yok artık dedim. Sinirlendi öfkelendi bardakta ki sütü döktü. Çok ağladı eğer o an emzirseydim Şuan da hala emziriyor olabilirdim.
58 dakika da ağlayarak ve içini çekerek uyudu. Tabi ki ben ondan daha çok ağladım.  Bir an ona kötülük yaptığımı düşündüm ve yakın arkadaşım BirCAn la konuştuğum telefon kafamı aydınlattı 😊
Gece 3 kere kalktı, ilkinde çok ağladı. Diğer ikisin de su içip devam etti ve sabah 7,44 te kalktı.
6 Ocak günü öğle uykusu için 2 de yatağa yatırdım. Tabi ki yine uyumadı ağladı. Beşikten indi yanıma geldi dizime yattı koltukta uyudu.
Gün içinde yine bir iki kere meme sordu ama cevap hep aynı olunca sanırım kabullendi. Ama gece uykusuna 11 de ve yarım saat mızlanarak daldı. Ama bütün gece uyudu.. Sabah önce ben uyandım inanamadım bir baktım fosur fosur uyuyor .Önce kendıme bir kahve yaptım ve harika bir kahvaltı hazırladım 😂08:44 te uyandı. Ve direk anne mama dedi.
Kahvaltımızı yaptık. Öğlen saatınde parka indik oynadı yürüdü gezdi. Eve çıkıp yine anne mama dedi. Öğle yemeğini iştahlı bir şekilde yeni ve mutfağı toplarken kendi kendine uyudu. 
Gece de yanına uzandım. Ona sevdiği şarkıları söyledim ve ağlamadan uyudu.
Herşey 3 gün için de bitti ve 4. gün bambaşka bir çocukla karşılaştım. Acıkınca söyleyen, uykusu gelince uyuyan...
Onu 2 yaşına kadar emzirmeyi çok isterdim. Bunun ne kadar  önemli olduğunu biliyorum. Ama uyumanın da onun büyümesin de etkili olduğunu biliyorum. Ve tüm gece uyumayan bebek sabah bir enerji topu şeklinde başlarken ben ne uykusunu alabilmiş ne dinlenebilmiş hatta saçını bile taramak istemeyen bir anne şekline girmiştim. Kendime bile faydam olmazken oğluma nasıl faydalı olabilirdim ki.
Şimdi oğlum 21. ayını bitirdi. Eğer hasta değilse gece boyu uyuyan yada bir kere su içmek için kalkan ve sonra uykusuna devam eden bir çocuk.
Yemek konusunda da  herhangi bir sorun yaşamıyoruz.,
Gündüz uykularına kendisi dalıyor. Geceleri de yanına ben yada babası yatıyoruz istediği şarkıları söylüyoruz ve uyuyor. Ya da  gün  için de çok yorulduysa banyo sonrası kendi kendine de uyuyabiliyor. Gönül isterdi bunu bir rutin şekline sokmak ama belki benim oğlum bunu istemiyordur. Açıkçası bende Şuanda 2 yas sendromu ile boğuşurken daha da ağlatıp hırçınlaştırmak istemiyorum
O yüzden şimdi nasıl isterse öyle uyusun 
😊
İlk başta süt içmek istemedi bende çocuk devam sütü verdim onu içti. Bir süre devam ettim sonra sütü çeşitlendirmeye başladım. Gündüzleri meyveli süt veriyorum. Gece uykusundan önce de Nesguikli süt içiyor. Şuan da sütü sade sevmiyor. Bende ısrar etmiyorum.
Eğer yazının burasına kadar okuduysanız lütfen kocaman bir maşallah deyin.
Bizim memeden kesme sürecimiz bu şekildeydi. 
Kararlı olmak benim en büyük desteğimdi ve can eşim veee Canım Bircan
💛💛💛
Benden şimdilik bu kadar 
Sormak istediğiniz bir şey olursa  bana buradan ve İnstagram hesabımdan ulaşabilirsiniz

Sevgiler Ayda'dan
💜💜💜

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder